Widget Image
“Pazarlama ürünlerin değil, algıların savaşıdır!” (Al Ries) iç görüsüyle 2004 yılından beri Dijital Pazarlama İletişimi Stratejileri üzerine İstanbul, Varna, ofislerimiz ile hizmet veriyoruz.
Caddebostan/Kadıkoy
merhaba@projemarka.com
Sosyal Mecralar
a

Blog

   Strateji    Web Sitenizin Yeniden Tasarımı İçin Yardımcı Bir Kılavuz

Web Sitenizin Yeniden Tasarımı İçin Yardımcı Bir Kılavuz

Web siteniz, markanızın online yüzüdür. Yalnızca güçlü ve olumlu bir ilk izlenim yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda hedeflediğiniz kullanıcı gruplarının her birine hitap etmeli ve onlarla etkileşimde bulunmalıdır.

Hızla değişen teknoloji, tasarım estetiği ve kullanıcı tercihlerinin birleşimi, birkaç yıl önce son teknolojiyle tasarlanan web sitelerinin bile hızla modasının geçmesine neden olmaktadır.

Ancak, web sitenizin yeniden tasarımı, dikkatli düşünülmesi ve stratejik bir şekilde yaklaşılması gereken büyük bir girişimdir. Bu yazımızda, markanızın web sitesini, ne zaman, neden ve nasıl yeniden tasarlamanız gerektiğini araştırıyoruz.

Yeniden tasarım zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?

Web sitenizin yeniden tasarım projesine başlamadan önce, sormanız gereken en temel soru şudur: Bunu neden yapıyoruz? Web sitenizin güncelleme ihtiyacına dair en yaygın işaretler şunlardır:

Web sitesi potansiyel müşteri veya satış sağlamıyor

Web sitenizin performansındaki düşüşü açıklamanın birçok farklı nedeni olabilir: Yanlış dijital pazarlama stratejileri, sektörünüzdeki değişen trendler, vb. Bununla birlikte, sitenizin trafik hacmi düşmüyor ancak dönüşüm oranları düşüyorsa, büyük olasılıkla yeniden tasarım yapmak gerekir.

Müşteriler, web sitesinin kullanımının zor olduğundan şikayet ediyor

Web siteniz ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, web konusunda bilgili olmadığı için kullanım zorluğundan şikayet eden küçük bir kullanıcı kesimi her zaman olacaktır. Ancak, şikayetlerdeki ani bir artış, sitenizle ilgili kullanılabilirlik sorunlarının göstergesi olabilir. Web sitesinin yeniden tasarım sürecinde kullanıcı geri bildirimlerini aklınızda bulundurun.

Web sitesi rakiplerinize kıyasla eski görünüyor

Genellikle kendi yaptığımıza “toz kondurmak” istemediğimiz için, her gün baktığımız web sitemizdeki kusurları görmek zor olabilir. Bunun anlamı, bazen şirket çalışanları kendi web sitelerinin modasının geçtiğini fark eden son kişiler olabilir.

Web sitenizin geride kalıp kalmadığını hızlı bir şekilde ölçmek için, estetiğini ve performansını rakiplerinizle karşılaştırmayı deneyin. Daha sonra, sektörünüzle hiçbir ilgisi olmasa bile, en sevdiğiniz web sitelerinden biriyle karşılaştırmayı deneyin. Bu web sitesini zevkle kullanmanızı sağlayan şey nedir? Kullanımını daha verimli veya eğlenceli hale getirmek için kendi sitenizde benzer öğeler nasıl kullanılabilir?

Bir web sitesini yeniden tasarlamanın en iyi yolu nedir?

Web sitenizin yeniden tasarımından en iyi sonuçları almak için, bağımsız bir denetim ve strateji aşamasıyla başlamak, ayrıca eski yapıyla ilgili tüm varsayımlarınızdan kurtulmanız gerekir. Aksi halde aynı yanlışları tekrar etme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

  • Mevcut siteyle ilgili en büyük sorunları tespit edin – Mevcut web sitesinin hedef kullanıcı gruplarınızın ihtiyaçlarını karşılayamayan yönlerini belirleyerek başlayın. Bunlar, yeni sitenizin çözmesi gereken problemlerdir.
  • Tüketici amacına ilişkin bir anlayış geliştirin – Web sitenize kullanıcıların ne yapmak için geldiklerine dair net bir fikriniz var mı? Farklı kullanıcı türleri, web sitenize farklı hedefler göz önünde bulundurularak yaklaşacaktır. Tasarım değişiklikleri yapmaya başlamadan önce bu hedefleri net bir şekilde anladığınızdan emin olmanız gerekir.
  • Yeni site için bir dizi amaç ve hedef oluşturun – Yeniden tasarımın başarısını ölçmek için, tüm paydaşlar tarafından kabul edilen web sitesi amaç ve hedefiyle projeye başlamalısınız. Bu hedefler, yeni sitenin tasarımı için fikir vermelidir.
  • Rakiplerinizi değerlendirin – Kendi çabalarınızı yalnızca başkalarının yaptıklarına dayandırmamalısınız, ancak rekabet ortamını değerlendirmek yeniden tasarım sürecinde önemli bir adımdır.
  • Projeye aşamalar halinde yaklaşın – Yeniden tasarım sürecine, fikir oluşturmadan lansmana kadar tek bir adım olarak bakmak yerine, projeye aşamalar halinde yaklaşın. 1. Aşama keşif, araştırma ve stratejidir. 2. Aşama, 1. Aşama’dan elde edilen bilgilerle kullanıcı deneyimi tasarımı ve taslak çerçevedir. 2. Aşama ise 3. Aşama’ya bilgi verir ve bu süreç böyle devam eder. Bu yaklaşım tarzı, proje süresince gerekli ayarlamaları yapmanızı sağlar.
  • Ölçün, test edin ve yineleyin – Sonuçların takip edilmemesi ve ölçümlenmemesi, yeniden tasarımınızın tüm zorlu çalışmalarının boşa gitmesine neden olabilir. Buna izin vermeyin! Lansman sonrasında düzenli olarak dönüşüm oranı optimizasyon testleri yaparak, web sitenizin performansını sürekli iyileştirin.

Tasarıma dair küçük notlar

Web sitenizin yeniden tasarımına ilişkin göz önünde bulundurmanız gereken küçük notlar…

  • Mobil uyumluluk – Web siteleri artık %80 oranında mobil cihazlardan takip ediliyor. Sosyal medyadan verilen linkler genel olarak mobil sürümler üzerinden okunuyor. Bu nedenle mobil cihazlarda web sitenizin nasıl göründüğü, kullanışlı olup olmaması çok büyük önem taşıyor. Web sitenizin mobil sürümüne ağırlık vererek, mobile özel bir yapı kullanmak daha faydalı olabilir.
  • Doğru dil kullanımı – Madem web sitemize çok sayıda kullanıcı gelmesini ve yazdıklarımızın ilgi çekici olmasını istiyoruz, o zaman güzelim Türkçemizi doğru kullanmak çok önemli. Editörlerin Türkçe konusuna ve yazım kurallarına dikkat etmesi, tereddüt edilen kelimelerde mutlaka sözlükten yazım kurallarına bakılması gerekiyor.
  • Özgün içerik – Google’un artık en çok dikkat ettiği şey: Özgünlük. Özgünlük içermeyen web sitelerinin arama sonuçlarında istedikleri seviyeye gelebilmeleri neredeyse imkansız. Sizi rakiplerinizden ayıran unsurlar nelerdir? Ürün/servislerinizin öne çıkan özellikleri nedir? Bunları kendinize özgü ifadelerle yeniden yazmak yararlı olur.

Son düşünceler

Dijital ortam çok hızlı değiştiği için, markanızı en üst düzeyde tutmak için periyodik olarak sitenizin yeniden tasarlanması çok önemlidir – bir web sitesi asla bitmez. Ancak, web sitesi yeniden tasarım projesi, çok fazla zaman, planlama ve sabır gerektirdiğinden hafife alınmamalıdır. Projenin başında yeni bir siteyi nasıl oluşturacağınızı planlamak, minimum kesinti ve maksimum etkiye sahip bir site elde etmenize yardımcı olacaktır. Sonuç ne olursa olsun, süreç boyunca size rehberlik edebilecek konusunda uzman bir ajansla çalışmak önemlidir, ancak bu şekilde istediğiniz ve kullanıcılarınızın ihtiyaç duyduğu bir siteye sahip olabilirsiniz.

Post a Comment

Name

E-mail Address

Website